Astra Giurgiu, Succes In Europa League

Ieri, echipele de fotbal românești prezente în competiția Europa League și-au disputat meciurile programate. Dacă Steaua București a primit vizita elvețienilor de ligă secundă de la FC Zurich pe Arena Națională din Capitală și a obținut un egal, campioana României, Astra Giurgiu, a făcut un meci de zile mari în Cehia și învins formația Viktoria Plzen cu scorul de 2-1.

Pentru Astra Giurgiu, acest succes este primul din Europa League, după trei meciuri disputate în cadrul grupei E din care face parte. Deschiderea scorului i-a aparținut lui Denis Alibec, care cu patru minute înainte de pauză, preia un balon excelent servit de Budescu și înscrie grație unui șut trimis din colțul careului mic. La circa 20 de minute după revenirea de la cabine, campioana României își mărește avantajul mulțumitp unui procedeu executat cu pricepere de același Alibec și echipa orașului de la malul Dunării pare pusă pe drumul victoriei.

Astra Giurgiu trăiește emoții puternice cu cinci minute înainte de final când Viktoria Plzen primește un penalty. Horava execută, Silviu Lung parează, dar Horava se îndârjește și trimite mingea în plasă. Totuși, succesul revine Astrei, care pe data de 3 noiembrie va juca returul acestui meci în România, urmând a se duela pe 24 noiembrie cu Austria Viena în deplasare și pe 8 decembrie va primi vizita echipei AS Roma. Momentan, Astra Giurgiu se află pe locul 3 în grupa E, cu 3 puncte.

Steaua București a jucat și ea seara trecută în Europa League, având de înfruntat echipa FC Zurich. Deși a condus mare parte din partidă, Steaua s-a văzut egalată cu patru minute înainte de final, astfel că acest al doilea egal din Grupa L o menține pe locul al patrulea. Următorul meci al steliștilor va fi tot în compania elvețienilor, în data de 3 noiembrie.