Avem o echipa romaneasca in 16-imile Ligii Campionilor! Cu cine va juca Olimpia Cluj

Obiectiv indeplinit pentru Olimpia Cluj, campioana ultimelor sapte editii ale Superligii Nationale feminine de fotbal, in UEFA Women’s Champions League. Campioana Romaniei a incheiat la egalitate ultimul meci, scor 1-1 (1-0), cu Hibernian, din Grupa a 2-a a turului preliminar al celei mai importante competitii intercluburi din lume.

Dupa doua victorii in primele doua meciuri, Olimpia avea nevoie de o remiza pentru a castiga Grupa a 2-a, gazduita de Cluj, si a merge astfel mai departe, in faza eliminatorie. Hibernian, adversara ardelencelor, era obligata sa castige, dupa 5-0 cu Swansea si 1-1 cu Harkov.
Fetele lui Marius Suller au deschis scorul inca din debutul partidei, prin Alexandra Lunca, in minutul 5, dupa care au rezistat eroic!
Campioana Scotiei a reusit sa egaleze cu sase minute inainte de final, prin Lucy Graham, dar s-a oprit aici!

Astfel, Olimpia Cluj si-a indeplinit obiectivul, acela de a participa din nou, dupa o pauza de doi ani in faza eliminatorie a UEFA Women’s Champions League.

In saisprezecimi, fetele noastre vor intalni suedezele de la Rosengard, echipa ce a ajuns in sferturile competitiei, in ultimii 3 ani.

Duelurile din aceasta faza a competitiei se vor disputa in doua manse, pe 4–5 octombrie, respectiv 11–12 octombrie.